عبور از سه راهی بزرگ زندگی (سربازی برم؟ ارشد بخونم؟ یا سرکار برم؟)

0
1399-08-20
4924
عبور از سه راهی بزرگ زندگی (سربازی برم؟ ارشد بخونم؟ یا سرکار برم؟)

برای اکثر آقایون سوالاتی مانند کارشناسی ارشد یا سربازی؟ لیسانس بگیرم یا فوق لیسانس؟ ارشد بخونم یا نه؟ پیش می آید. اگر عمده سوال شما در زمینه خواندن برای ارشد یا نخواندن برای ارشد است با ما تا انتهای مطلب همراهی کنید.

تصمیم در مورد این که در مقطع ارشد تحصیل درس بخوانید یا نه یک تصمیم بسیار مهم برای هر فرد تلقی می شود. بنظر من باید یک دلیل محکم برای تحصیل در مقطع ارشد داشته باشید که در ادامه در مورد این عوامل صحبت خواهیم کرد. شما هم می توانید در کامنت ها نطر خود را اعمال کنید تا دوستان استفاده کنند.

مشخص کردن هدف (چرا می خواهی ارشد بخوانی؟ آیا به مدرک فوق لیسانس نیاز دارید؟)

برای استارت هرکاری ابتدا باید هدف مشخصی را درنظر بگیرید. اگر این سوال را از خودتان بپرسید ممکن است پاسخ شما این باشد که

دلیل اول: میخواهم بعد از ارشد، دکترا بخوانم و استاد دانشگاه شوم

این امر انقدرها هم ساده نیست. دلایل را در زیر ذکر می کنیم:

شاید بدانید نسل پرتعداد دهه 60 در ایران تقریبا از سن دانشگاه رد شده اند و تعداد دانشجویان این سن بسیار کم است. بسیاری از دانشگاه ها در شهرهای کوچک مشتری ندارند و درحال تعطیلی می باشند.

اگر توجه کنید آمار بیکاری افراد فارغ التحصیل دانشگاهی بسیار زیاد است و رغبت به دانشگاه ها مانند سالهای قبل نیست.

تعداد افرادی که مدرک دکتری دارند بسیار بیشتر از قبل است و رقابت سر کرسی های هیئت علمی دانشگاه زیاد است. نظر من این است که به این واقعیت ها در مورد ارشد خواندن توجه کنید.

دلیل دوم: چون مدرک فوق لیسانس مرا در بازار کار متمایز می‌کند

لطفا از خواب غفلت بیدار شوید. در عصری هستیم که همه افراد مدرک دارند. نه ارشد بلکه مدرک دکتری رت هم دارند. تنها نکته ای که شما را از سایر افراد متمایز می کند مهارت شما در بازار کار و دانشی که دردی از مشکلات کسب و کار را حل نماید. پس تنها داشتن مدرک شما را از بقیه افراد متمایز نمی کند. اما در صورتی که تحصیل در مقطع ارشد باعث رشد شما در بازار کار شود ادامه تحصیل می تواند برای شما در مقاطع بالاتر بسیار مفید باشد.

شاید بدانید که ممکن است ایجاد تمایز باعث ایجاد شرایط بهتر شغلی برای شما شود به قول ست گادین در کتاب شیب:

معمولی بودن برای بازنده‌هاست، شما شایسته بهتر از معمولی بودن هستید.”

پس لطفا معمولی نباشید.

ایجاد تمایز برای ارشد خواندن

از آنجایی که در شغل های دولتی مدرک فوق لیسانس برای افزایش حقوق لازم است اگر کارمند بخش خصوصی هستید بعید می دانم داشتن یک مدرک بتواند به تنهایی حقوق شما را افزایش دهد.

حال سوالی که مطرح می شود این است آیا مزایای ادامه تحصیل ارزش هزینه مادی و سایر هزینه های اخذ مدرک ارشد را دارد؟

من پاسخ این دسته از سوالات را نمی دانم اما شما اگر می خواهید ارشد بخوانید باید در این مورد یک حساب و کتاب سر انگشتی داشته باشید. تصور کنید برای دانشگاه آزاد حدود 8 الی 10 میلیون هزینه برای اخد مدرک ارشد داشته باشد. حال اگر ماهانه چندصد هزارتومان حقوق شما افزایش پیدا کند زمان زیادی لازم است تا هزینه ای که برای شهریه دانشگاه آزاد داشته اید برگردد. این قسمت مادی داستان است حال تصور کنید وقتی که برای اخذ این مدرک می‌گذارید و برای خانواده، افزایش مهارت، تفریح و.. صرف می کنید چقدر است..

در دانشگاه های دولتی هزینه حذف می شود اما هزینه غیرمادی سرجایش باقی است. اما آن ها هم هزینه خود را صرف اموری مانند خرید پایان نامه و... می کنند.

دلیل سوم چون داشتن مدرک ارشد کلاس دارد

باور کنید مدرک ارشد اصلا کلاس ندارد. حال فرض کنید عده ای مدرک ندیده بخاطر مدرک جواب سلام شما را گرمتر دهند. این واقعیت را باید در نظر بگیرید آیا زمانی را که برای دریافت این مدرک صرف کرده اید می صرفیده یا نه. باید به این نکته توجه کنید که یک فوق لیسانس بیکار هیچ برتری نسبت به یک لیسانسه بیکار ندارد.

دلیل چهارم بخاطر پدر، مادر، همسرم تصمیم دارم مدرک ارشد داشته باشم

قطعا خانواده جز افراد دلسوز و اصلی زندگی ما هستند اما نکته ای را که باید مد نظر داشت این است که روشی که آنان برای موفقیت شما در نظر میگیرند ممکن است کاربردی نباشد. نظر من این نیست که به آنان توجهی نداشته باشیم نظر من این است که دلیل ما برای ارشد خواندن نباید خواسته والدین یا خانوادمان باشد.

دلیل پنجم این همه درس خوندم چرا مدرکم را نگیرم

بنظر من ارزش زمان بیشتر است از زمان هایی که سرکلاس بنشینیم و بی نتیجه آن را تلف کنیم.

دلیل ششم لذت بردن از کار تحقیقاتی

بسیاری از کارهای تحقیقاتی را در دانشگاه ها می توان انجام داد. از جمله این کارگاه های تحقیقاتی و امکانات آزمایشگاهی در بسیاری از دانشگاه ها وجود دارد. اگر واقعا وابیته تحقیقات هستید باید به سراغ دانشگاه ها بروید. اما نکته ای را که باید درنظر بگیرید این است که در معدود دانشگاه هایی چنین رویکردی وجود دارد. پس با لایوآموز برای بهترین دانشگاه ها درس بخوانید. یا برای اپلای گرفتن آماده شوید زیرا تحقیقات در کشورهای خارجی بسیار بهتر است.

دلیل هفتم افزایش دانش

مطمئنید تنها راه افزایش دانش رفتن به دانشگاه است؟ آیا با انواع مجموعه‌های آموزشی که بر بستر اینترنت آموزش‌های مفید و کاربردی می‌دهند آشنایید؟

آیا فکر می کنید لایو آموز یا سایر مراکز غیر دانشگاهی که آموزش آنلاین یا غیر آنلاین ارائه می دهد برای شما می تواند مفید باشد؟ پیشنهاد من به شما این است که قبل از تصمیم قطعی برای مطالعه مقطع ارشد این اقدام را انجام دهید. اگر تصمیم دارید در موضوعی دانش خود را افزایش دهید در گوگل یک جستجوی ساده داشته باشید تا گزینه های زیادی که پیش رو دارید را بررسی کنید.چند نکته در مورد کلاس آنلاین که نمی دانید!نکته: مطالعه برای ارشد یک روش برای کسب دانش است مراقب باشید در دام ابزارها نیفتید.

چطور اسیر ابزارها نشویم یا در دامشان نیفتیم؟

یکی از عواملی که باعث می شود در دام ابزارها نیفتیم این است که شما واقعا به روابطی که در دانشگاه ایجاد می شود نیاز دارید. می توان گفت یکی از تجربه های هر انسان موفق گسترش روابط اجتماعی و شکل گرفتن دوستی های ماندگار است. تاثیر روابط بر کار و زندگی هم غیر قابل انکار است.

یکی دیگر از مزایا این است که در مصاحبت و هم نشینی با بسیاری از اساتید از طریق دانشگاه امکان پذیر می شود.

یکی از مسائل مهم برای بررسی این موضوعات بررسی هزینه و مزیت این است که ببینید آیا ارشد خواندن در دانشگاه ارزش دارد یا نه؟ ممکن است ارشد خواندن گزینه خوبی باشد اما کافی نیست. مثلا صرفا روابط کیفی و محضر اساتید در همه دانشگاه ها را نمی توان پیدا کرد. اگر می خواهدی در آن شعبه دور افتاده فلان دانشگاه ارشد بخوانید اوضاع بسیار متفاوت است.

دلیل هشتم چون میخواهم فعلا سربازی نروم. ارشد بخونم یا برم سربازی؟

سوال این است سربازی برم یا ارشد بخونم ؟ آن هم عجب خدمتی!

مهم ترین فایده ای که بعد از روابط خوب دانشگاه می توان گفت پیچاندن خدمت سربازی است. ممکن است شرایط بنیاد نخبگان را نداشته باشید سربازی معمول هم نرفته باشید اما دوره کوتاه مدت آموزشی بازی شما تحملش سخت باشد. باید این نکته را در نظر گرفت اگر فقط و فقط برای به تاخیر انداخت سربازی می خواهید ارشد بخوانید دردی از شما دوا نخواهد شد. بعد از پایان ارشد چه؟

آخر کارشناسی ارشد یا خدمت سربازی

اگر می توانید با استفاده از قوانین جدید خدمت سربازی را به کمک ارشد بپیچانید بسیار عالی است. شاید سربازی رفتن با مدرک کارشناسی گزینه عالی و مناسبی باشد. اما اگر توانایی این را دارید که در دوران خدمت  شرایطی را ایجاد کنید که مهارت و دانش خود را افزایش دهید و گزینه های خوبی برای انتخاب شغل در نظر بگیرید  عالی تر است.

اگر هم مونث هستید و دغدغه ای برای سربازی ندارید اصلا چرا این پاراگراف را خواندید؟

دلیل نهم می‌خواهم در مقطع ارشد تغییر رشته بدهم و زمینه کاری خودم را تغییر دهم.

بسیاری از افراد تصمیم دارند رشته خود را در مقطع ارشد تغییر دهند. بسیاری از موقعیت های شغلی  را می توان با داشتن مدرک مزتبط در اختیار گرفت. افراد زیادی هستند در زمینه هایی فعالیت می کنند که اصلا با مدرکشان مرتبط نیست. باید بررسی کنید ببینید جز کدام دسته هستید سپس تصمیم بگیرید.

دلیل دهم تصمیم دارم با ادامه تحصیل در مقطع ارشد شرایط مهاجرت را مهیا کنم

موافقم که ادامه تحصیل در مقطع ارشد در خارج از ایران فرصت خوبی برای مهاجرت است. اما پیشنهاد میکنم حتما قبل از ادامه تحصیل با این هدف، به این هم فکر کنید که بعد از خواندن ارشد چه خواهید کرد.

باید به تمامی جوانب کار دقت کنید. فرض کنید مدرک ارشد خود را در یک کشور دیگر گرفتید آیا بر می گردید یا برای ادامه تحصیل می مانید؟

هر تصمیمی را گرفتید باید انتخاب خودتان باشد زیرا بعدها خودتان باید مسئولیت و هزینه آن را به عهده بگیرید.

هزینۀ انتخاب‌هایمان

دلیل یازدهم کاری جز درس خواندن بلد نیستم بنابراین می خواهم ارشد بخوانم

دلیلی که به جز خودمان به کسی نخواهیم گفت. اگر دلیل ما برای ارشد گرفتن همین باشد باید احساس خطر کنیم. باید در نظر داشته باشید که تنها ارشد خواندن چیزی بر مهارت ما اضاف نمی کند. در این زمان هم بازار کار طوری نیست که به ازای مدرک تحصیلی پول به ما بدهند. آن زمان دیگر تمام شد.

به صورت خلاصه باید گفت باید برای ارشد خواندن دلیل داشته باشید. اگر تاکنون به صورت جدی به دلایل ارشد خواندن فکر نکرده اید از امروز این کار را انجام دهید و نکته مهم این که:

گاهی به اهدافمان شک کنیم

بعد از خواندن این مطلب چه کنم؟

نظرات خود را در کامنت بیان کنید تا بقیه هم بتوانند استفاده کنند.ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)