12 استراتژی افراد موفق برای مطالعه سریع!

0
1398-10-29
2364
12 استراتژی افراد موفق برای مطالعه سریع!

بسیاری از کاربران بر این باور هستند که مطالعه سریعتر یعنی عبور دادن سریع چشم از روی لغات بدون لذت بردن از محتوای متن. در صورتی که مطالعه سریع اگر بر اساس اصول و قواعدش انجام شود بسیار مورد پسند خواهد بود. روش های استاندارد یادگیری مطالعه سریع را در لایوآموز بخوانید.

آموزش مطالعه سریع در لایوآموز - کلاس های آنلاین و منابع کنکور

گام اول: تمرین اندک ولی هر روز

برای این که مهارت خوانش سریع را یاد بگیرید لازم است تا مهارت های بسیاری کسب کنید و کسب این مهارت ها بدون تمرین و تکرار میسر نخواهد بود. بطور مثال تمرین هر روز بین 15 الی 20 دقیقه تأثیر زیادی در کسب مهارت های مطالعاتی شما دارد.

در طول مدت یادگیری خواندن سریع، همیشه به این فکر کنید که سال­ها زمان لازم بود تا شما بتوانید خواندن را یاد بگیرید. پس صبور باشید و به روش های سریع و بدون نتیجه دل نبندید.

بهترین روش برای سنجش پیشرفت شما استفاده از ساعت است. به این صورت که در مدت مشابه، مثلا 20 دقیقه، حساب کنید که چه تعداد لغت می خوانید. از پیشرفت خود پس از مدتی شگفت زده خواهید شد.

 

آموزش مطالعه سریع در لایوآموز - کلاس های آنلاین و منابع کنکور

گام دوم: با متون آسان شروع کنید

زمانی که آموزش مطالعه سریع را شروع میکنید بهتر این است که با متن های سبک و آسان و روان شروع کنید. متنی که از آن لذت می برید یا ذهن شما آشنایی بیشتری با آن موضوع دارد. این کار را تا زمانی ادامه دهید که توانایی شما در مطالعه سریع بیشتر شود.

رمان ها یا داستان های کوچک با متون روان می توانند برای شروع مناسب باشند. شروع تمرین مطالعه سریع با کتاب های تخصصی مانند فیزیک و فلسفه و... علاوه بر خسته کردن ذهن شما، مسیر پیشرفت را کند و ناهموار می کند.

اولین نشانه از پیشرفت شما در مطالعه سریع، این است که قادر خواهید بود تا در متن کاوش کنید. با چشم خود به جستجوی کلمات بپردازید. در این مرحله قادر خواهید بود تا به سرعت تصمیم بگیرید که هر بخش از متن اهمیت مطالعه دارد یا باید از آن عبور کرد. در این حالت شما می توانید نسبت به انتخاب متون پیچیده تر با جملاتی طولانی تر اقدام کنید.

 

آموزش مطالعه سریع در لایوآموز - کلاس های آنلاین و منابع کنکور

گام سوم: استفاده از انگشت یا یک علامت مخصوص

در ادامه مشاوره های اساتید برتر لایوآموز، بهتر است بدانید که یکی از روش های بهبود سرعت مطالعه، استفاده از انگشت یا وسایلی مانند خودکار، مداد یا تکه کاغذی به شکل پیکان زیر کلماتی است که در حال مطالعه آن هستید. این کار باعث می شود تا شما متن را گم نکنید و تمرکز شما در مطالعه افزایش پیدا کند. افزایش تمرکز منجر به افزایش سرعت مطالعه خواهد شد.

استفاده از تکنیک فوق نه تنها باعث افزایش تمرکز در مطالعه می شود، بلکه شما می توانید با تنظیم سرعت حرکت دست خود زیر جملات، چشمتان را مجبور به دنباله روی از آن کنید. و این باعث افزایش سرعت مطالعه می شود.

فکر کنید که چشمان شما مانند آهنربایی هستند که تمایل دارند به انگشت یا خودکار زیر جملات بچسبند. پس هر چه علامت زیر متن سریعتر حرکت کند، چشم سریعتر به دنبال آن می رود!

آموزش مطالعه سریع در لایوآموز - کلاس های آنلاین و منابع کنکور

گام چهارم: زمان مطالعه را افزایش دهید

مغز شما به مدت زمانی نیاز دارد تا خود را با ریتم متنی که مطالعه می کنید تطابق دهد. پس در این مرحله دیگر مطالعه متون کوتاه برای شما سودی ندارد. متون طولانی تری انتخاب کنید تا ذهن شما با متن هماهنگ شود و پس از مطالعه چند جمله یا پاراگراف، به افزایش سرعت مطالعه خودتان پی می برید. حداقل زمان برای تطابق مغز با اهنگ متن 15 دقیقه است و این زمان با افزایش تمرین ها کمتر خواهد شد.

گام پنجم: گاهی سرعت مطالعه را کم کنید

علاوه بر مزیت مطالعه سریع در برخی موارد ممکن است نیاز باشد تا سرعت مطالعه خود را کم کنید. یاد بگیرید که برخی جملات ممکن است نیاز به تمرکز بیشتری داشته باشند. پس کاهش موقتی سرعت مطالعه هیچ اشکالی ندارد. ضمن این که برخی متون اصلا قابلیت خوانش سریع ندارند مانند ادبیات کلاسیک، روابط ریاضی و... که حتما باید با تمرکز بالا و کاملا شمرده مطالعه شوند.

روش مطالعه سریع - لایوآموز کلاس آنلاین ارشد برق

گام ششم: کلمه ها را زمزمه نکنید

یکی از عادت های بد در مطالعه ما، مرور لغات با صدای بلند در ذهن است. بسیاری از افراد همزمان که متنی را مطالعه می کنند، آن را با صدای بلند در ذهن خودشان مرور می کنند! حتی در مواردی این کار با حرکت ضعیف لب ها و یا زمزمه ای آهسته همراه است. این یکی از بزرگترین مشکلاتی که است که باعث جلوگیری از مطالعه سریع شما می شود.

البته این نکته را بدانید که مطالعه بلند برای آموزش خواندن به کودکان به شدت توصیه می شود اما روشی برای مطالعه سریع نیست. به این دلیل که سرعت مطالعه شما تا سرعتی که قادر باشید کلمات را تلفظ کنید پایین می آید. ذهن شما صبر می کند تا تلفظ لغت تمام شود و سپس کلمه بعدی را شروع می کند. شما هر چه قدر هم تمرین کنید نمی توانید سرعت ادای لغات را بالا ببرید.

اگر توانستید این عادت را کنار بگذارید، حداقل دو الی سه برابر به سرعت مطالعه خود افزوده اید. برای تمرین ترک این عادت، می توانید لب های خود را حین مطالعه مشغول نگه دارید. مثلا آدامس بجوید یا هر کار دیگری که دهان شما قادر به اثرگذاری در روند مطالعه نباشد. تلاش کنید که لغات را از درون مغز خود نشنوید که البته این تمرین کمی دشوار است. اما با تمرین قابل دستیابی است.

 

کلاس آنلاین کارشناسی ارشد برق لایوآموز

گام هفتم: فقط کلمات کلیدی را بخوانید

یکی دیگر از عادت های غلط در مطالعه، خواندن جملات به صورت لغت به لغت است. باید تلاش کنید بجای خواندن یک کلمه، مجموعه ای از کلمات را بخوانید. بطور مثال، اکثر افراد جمله "این اسب در دشت می دود" را به صورت "این" + "اسب" + "در" + "دشت" + "می دود" می خوانند. ذهن شما قابلیت عجیبی در ایجاد ارتباط بین لغات کلیدی دارد. به این صورت که اگر فقط دو کلمه کلیدی "اسب" و "دشت" را بخوانید ذهن شما به سرعت میان این دو کلمه ارتباط معنا داری ایجاد می کند و شما به راحتی می توانید مفهوم این جمله را درک کنید بدون آن که مجبور به خواندن تمام عبارات جمله باشید. با این کار هم سرعت مطالعه شما بیشتر می شود و هم مغز زمان بیشتری برای استراحت و آماده شدن برای جمله بعدی دارد. با این تمرین سرعت مطالعه شما تا 50 درصد افزایش می یابد.

 

کلاس روانشناسی آنلاین لایوآموز

گام هشتم: از حرکت اضافه چشم جلوگیری کنید

برای آموزش خواندن به کودکان تاکید می کنند که بر روی لغات تمرکز کنید. چشم انسان قادر است تا در هر لحظه حداقل 4 الی 5 لغت را در محدوده تحلیل خود داشته باشد و اگر بخواهید روی هر لغت تمرکز کنید سرعت مطالعه شما کاهش می یابد. سعی کنید عضلات صورت خود را ریلکس کنید و از خیره شدن به یک لغت پرهیز کنید. این کار باعث می شود تا بیشتر صفحه مورد مطالعه را تحت پوشش خود داشته باشید. سعی کنید در هر لحظه حداقل چهار لغت را پوشش دهید و تا این کار انجام نشده سراغ لغت بعدی نروید. در حقیقت مطالعه خود را بجای لغت به لغت، بصورت عبارت به عبارت انجام دهید.

 

منابع ارشد برق لایوآموز

گام نهم: محیط مطالعه را آماده کنید

یک دلیل خیلی ساده برای کاهش سرعت مطالعه این است که افراد می خواهند مطالعه را در محیطی نامناسب انجام دهند. فضای مطالعه باید کاملا متناسب با این کار باشد. عدم وجود صداهای بلند یا المان هایی که منجر به حواس پرتی می شوند به راحتی سرعت مطالعه شما را افزایش خواهند داد. البته جزییات بیشتر محیط پیرامون خود را باید با تجربه پیدا کنید. برخی افراد در محیط آزاد مثلا پارک خلوت یا تراس آپارتمان احساس راحتی می کنند. برخی ترجیح می دهند در اتاق خواب باشند. خودتان می توانید بهترین شرایط را برای مطالعه با تمرکز بالا پیدا کنید. بطور کلی سعی کنید از تلویزیون دور بمانید! محیطی که چند نفر در حال صحبت هستند برای مطالعه مناسب نیست. اگر علاقه به حضور در محیط کاملا ساکت ندارید، می توانید یک موسیقی ملایم که بارها آن را گوش داده اید پخش کنید. موزیکی پخش کنید که ذهن شما به ریتم آن آشنا باشد. پخش موسیقی جدید برای مطالعه اثر خوبی ندارد. به همین دلیل است که صداهایی مثل امواج دریا یا صدای باران باعث حواث پرتی ما نمی شود. اگر تمایل به نشستن دارید از محل راحتی استفاده کنید.

کلاس آنلاین لایوآموز منابع برق

گام دهم: پیش مطالعه کنید

یکی از روش های مفید برای افزایش سراعت مطالعه مرور کلی متن پیش روی شماست. این که با یک نگاه سریع به مضمون کلی متن پی ببرید در تسریع روند مطالعه شما بسیار حائز اهمیت است. شما با یک مرور کلی می توانید تصمیم بگیرید که اصلا این متن باید سریع خوانده شود یا نیاز به مطالعه عمیق دارد.

پشنهاد میشود برای درک بهتر و مرور سریعتر، پاراگراف ابتدایی و انتهایی متن را به همراه جمله اول پاراگراف های میانی بخوانید. در این میان به سرتیترها، موارد شماره گذاری شده، نکته ها و کلماتی با ظاهر متفاوت (دارای فونت ضخیم با اصطلاحاً Bold) نگاهی بیندازید. این کار تمام جزییات متن را در اختیار شما قرار نمی دهد اما اطلاعات کلی مفیدی پیرامون متن بدست می آورید که منجر به تطبیق سریع ذهن شما با محور اصلی جملات خواهد شد. بطور مثال در عبارت "مجموعه لایوآموز برگزار کننده کلاس های آنلاین و مشاوره بهترین منابع کنکور ارشد برق با حضور بهترین اساتید مطرح رشته های مهندسی برق" فقط کافیست کلمات لایوآموز+ارشد برق را بخوانید تا مفهوم اصلی عبارت را درک کنید.

 

کلاس آنلاین برق کنکور ارشد برق

گام یازدهم: جملات ابتدا و انتهای هر پاراگراف را بخوانید

اگر در حال مطالعه یک مقاله هستید، یا کتابی را برای خواندن انتخاب کرده اید، یکی از روش های مناسب برای مطالعه سریع را به شما معرفی می کنیم: در بسیاری از عبارات، نویسنده به تشریح و توضیح اضافه پرداخته است که در حقیقت نیازی به مطالعه تمام آن ها ندارید. خواندن خط به خط یک مقاله برای اولین بار توصیه نمی شود. این تکنیک برای روزنامه ها و مجلات نیز استفاده می شود. با این کار از اصل خبر مطلع می شوید و جزییات بیشتر را (اگر تمایل داشتید) بصورت دقیق تر مطالعه می کنید. امتحان کنید! یک روزنامه بردارید و فقط جملات ابتدایی و انتهایی هر پاراگراف را بخوانید. از حجم اطلاعاتی که بدست می آورید شگفت زده خواهید شد!

 

کنکور ارشد برق مشاوره رایگان

گام دوازدهم: آنچه که می دانید دوباره نخوانید!

اگر میخواهید در مطالعه سریع پیشرفت خوبی داشته باشید باید یاد بگیرید بخشی از متن که از آن اطلاعات کافی دارید را دوباره مطالعه نکنید و از آن عبور کنید.

می توانید تصمیم بگیرید که بخشی از متن را با تکنیک "کلمات کلیدی" بخوانید و بخشی دیگر را با استفاده از جملات ابتدایی و انتهایی پاراگراف. دلیلی ندارد تمام حجم یک کتاب را مطالعه کنید. بسیاری از کتابها اصلا سطح نوشتاری قابل قبولی ندارند. سعی کنید 10 درصد از یک کتاب را مطالعه کنید. اگر احساس کردید همین مقدار از کتاب برای شما فایده ای ندارد یا برداشت شما این بود که کتاب حاوی مطالب آموزنده ای برای شما نیست، به راحتی کتاب را ببندید و سراغ کتاب دیگری بروید.

 ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)