آشنایی با دانشگاه صنعتی شریف

0
1397-12-02
2272
آشنایی با دانشگاه صنعتی شریف

دانشگاه فنی و مهندسی صنعتی شریف از دانشگاه‌های صنعتی برتر ایران می‌باشد که در خیابان آزادی واقع در پایتخت، یعنی تهران، قرار دارد. این دانشگاه در زمان پهلوی با نام دانشگاه «آریامهر» پایه گذاری شد و پس از اینکه انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ به پیروزی رسید به نام یکی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه (مجید شریف واقفی) به دانشگاه فنی و مهندسی صنعتی شریف یا به اصطلاح دانشگاه صنعتی شریف تغییر نام یافت. این دانشگاه در محله‌ای به نام طرشت که نزیک به میدان آزادی تهران واقع شده است قرار گرفته و همچنین در جزیره‌ی زیبای کیش که در خلیج همیشه فارس واقع شده است نیز پردیسی وابسته دارد. این دانشگاه از دانشگاه‌های تاپ و سطح بالای کشور می‌باشد که هر ساله ۸۰۰ نفری که بهترین رتبه را در میان شرکت کنندگان کنکور سراسری داشته‌اند، پذیرش می‌کند. بدلیل کیفیت و معروفیت این دانشگاه به اصطلاح آن را MIT ایران ‌می‌نامند.(دانشگاه  MIT(ام آی تی)، یکی از دانشگاه‌های برتر جهانی در علوم مهندسی است که در کشور ایالات متحده آمریکا واقع شده است(.

با توجه به تعاریفی که ارائه شد بدیهی‌ است که تعداد زیادی از صاحب‌نظران و برترین متخصصان کشور در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فارغ‌التحصیلان این دانشگاه می‌باشند. صنعتی شریف در لیست رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های برتر جهان که در طول نیم‌قرن گذشته تاسیس شده است رتبه‌ی ۴۰۰ را به خود اختصاص داده است. بدلیل کیفیت بالای آموزش و سطح خوب علمی دانشگاه، دانش‌‌آموختگاه در انتخاب به منظور تصدی پست‌های مدیریتی در زمینه‌های علمی، فنی و ... دارای شانس زیادی هستند و جدا از این قضیه در میان سایر دانشگاه‌های فنی سطح کشور از نظر قبولی در آزمون‌های متمرکز ارشد از لحاظ درصدهای کسب شده در کنکور و رشته‌های قبولی و همچنین درصد قبولی دارای وضعیت بسیار مطلوبی می‌باشند. همچنین فارغ‌التحصیلان این دانشگاه برای ادامه‌ تحصیلات مرتبط با رشته‌ی خود در مقاطع بالاتر به سایر کشورها اعزام می‌گردند.

دانشگاه صنعتی شریف هم‌اکنون دارای هیئت علمی ۴۸۴ نفری می‌باشد که از این میان ۱۸۱ فرد استاد تمام، ۱۷۶ فرد استادیار، ۱۰۵ فرد دانشیار، ۲۰ فرد مربی و ۲ فرد مربی آموزشیار می‌باشند. در میان پنج کنکورهای سراسری که هر ساله در سراسر کشور برگزار شده است حدود ۹۰ افرادی که رتبه‌های تک و دورقمی داشته و ۵۰ درصد افرادی که دارای رتبه‌های زیر ۵۰۰ بوده‌اند برای تحصیل در دوره‌ی کارشناسی این دانشگاه را انتخاب کرده‌اند. از سری فعالیت‌ها و عملکرد علمی محصلان و دانشجویان این دانشگاه می‌توان به برگزاری مسابقات روباتیک)برگزاری رقابت (Robocup، سری رقابت‌های خودروهایی که به اصطلاح هیبریدی نامیده می‌شوند، رقابت‌های کشوری شناور‌های هوشمند، مسابقات برنامه‌نویسی گوشی‌های هوشمند و برگزاری ACM یا همان رقابت‌های برنامه‌نویسی دانشجویی در سطح بین‌المللی را نام برد. این مرکز آموزشی با عقد قرارداد با واحدهای صنعتی متعدد که ارزشی چند ده میلیاردی در طول سال دارند و ثبت حدود ۲۰۰۰هزار مقاله در ISI در طول دو سال گذشته یکی از دانشگاه‌های پیشتاز ایران اسلامی در انجام تحقیقات کاربردی و پیشگام در مرتبط نمودن صنعت و آموزش می‌باشد.

تاریخچه دانشگاه از ابتدای تاسیس تا امروز

در تاریخ 10/8/1344 با دستور محمدرضا شاه پهلوی، آقای دکتر علی مجتهدی دانشگاه صنعتی آریامهر را تاسیس کرد با این هدف که در سطح‌های بالای علمی قسمتی از نیرو‌های کار متخصص که کشور به آن‌ها نیاز داشت تربیت گردیده و آموزش داده شوند. در نامه‌ی دستوری که توسط محمدرضا شاه صادر گردیده بود و اولین موردی بود که از طریق دانشگاه اقدام به پژوهش‌های علمی اقدام می‌شد، دو رسالت در نظر گرفته شده بود؛ ابتدا اینکه برای استفاده در صنایع سنگینی که در کشور وجود داشت متخصصانی با سطح علمی و آگاهی بسیار بالا و مناسب همراه با خبرگی و کاردانی کافی در زمینه‌ی فنی تربیت کند؛ دومین رسالت این بود که در زمینه‌ی پژوهش‌های علمی این دانشگاه از مراکز علمی پیشرو و طراز اول باشد. همچنین در این دستور ذکر شده بود که ریاست اسمی این مرکز مهم آموزشی برعهده محمدرضا شاه خواهد بود و این دانشگاه می‌بایست حداکثر تا تاریخ 30/6/1345 آغاز به کار می‌نمود که مدتی کمتر از یک سال بود. شاه که وضعیت مملکت را در وضعیتی می‌دید که شدیدا و به سرعت در حال صنعتی شدن می‌باشد، یک سری اصطلاحات را در دستور کار قرار داد که مهمترین آن‌ها آموزش‌ عالی را شامل می‌شد. محمدرضا شاه برای اجرایی کردن این اصطلاحات تعداد بسیار زیادی دانشجو را به دانشگاه‌های آمریکا برای تحصیل فرستاد و با همکاری دانشگاه‌های هاروارد، کلمبیاد و جورج تاون اقدام به تاسیس مراکز دانشگاهی تخصصی جدید نمود. با وجود همکاری با این دانشگاه‌ها، شاه مدل دانشگاه MIT را می‌پسندید و مدل این دانشگاه را برای کشور ضروری می‌دانست. در زمانی که توسط محمدرضا شاه انتصاب حسین نصر که اولین فارغ‌التحصیل دانشگاه MIT  بود انجام می‌گرفت، شاه اعلام نمود که خواستار دانشگاهی مشابه با MIT در ایران می‌باشد نه شبیه به سایر موسسات و مراکز آموزشی آمریکایی زیرا او احساس می‌نمود که کشور به آموزش از طریق حل مسئله نیاز دارد.

در نتیجه‌ این اتفاقات در سال ۱۳۴۳، شاه، دکتر علی متجهدی را فراخواند و دو گزینه را پیشروی او قرار داد، نخست ایجاد دانشگاهی مشابه با دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سطح یک جهان به منظور توسعه‌ی علوم فنی و مهندسی و تربیت افراد متخصص در این زمینه به منظور افزایش سرعت ایران در عرصه صنعتی شدن و دومین گزینه انجام کنترل و نظارت بر افرادی که برای ادامه تحصیل به اروپا فرستاده می‌شدند؛ بود. دکتر علی‌ مجتهدی چند سال پیش از فوت خود در رسانه‌ها مدعی شده بود که انتخات گزینه‌ی نخست محمد رضا شاه در سال ۱۳۴۳ توسط او، بدلیل این بوده است که جوانان تیزهوش و بااستعداد ایرانی فرصت مناسبی را برای اینکه بتوانند آموزش ببینند و اعتماد به نفس پیدا کنند و منضبط شوند و همچنین تبدیل به شهروندانی درجه‌ی یک برای تبدیل ایران به کشوری پیشرفته در سطح جهانی شوند.

البته او در این راه نیز باید با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کرد که خود نیز از این موضوع اگاه بود. این مشکلات و موانع شامل موارد زیر می‌شدند :

بازرسی‌های دولت وقت و قوانینی که در همراه با این بازرسی‌ها اتخاذ می‌شدند که بوسیله‌ی بودجه‌ کمی هم از طریق دولت به آن‌ها اختصاص می‌یافت این جریان شدید‌تر می‌گشت و مقاومت در برابر آن سخت‌تر، قوانین و مقرراتی که توسط حکومت اتخاذ شده بود و بودجه‌ی اندک تخصیص یافته به دکتر مجتهدی این فرصت را نمی‌دادند که اساتیدی را که سطح بالای علمی داشتند با حقوق کافی استخدام نماید و یا تجهیزات مورد نیاز برای آموزش و تحقیق را که ایشان برنامه‌ریزی نموده بود خریداری کرده و پس از چند ماه برای اولین ورودی‌های دانشگاه، محیط را آماده نماید. عدم توانایی و قدرت کافی برای استخدام اساتید لایق از خارج کشور که این امکان را فراهم کند که دانشگاه بتوانند همگام با سایر موسسات درجه‌ یک جهانی به آموزش و تحقیق بپردازد، مشکل در ساختن یک فرهنگ کامل به منظور گسترش علم و فناوری یا به بیانی دیگر ایجاد یک محیط تحقیقاتی که قادر باشد زمینه‌ی لازم و کافی را برای اختراعات و اکتشافات بدیع و فناورانه در رقابت با فرهنگ‌های هم‌طراز در سایر دانشگاه‌های پیشگام جهانی فراهم کند؛ وجود نداشت. پایه و حداقل ضروریات هر دانشجویی، دسترسی به کتب مرجع و کتب درسی و سایر منابعی می‌باشد که به منظور آموزش و تحقیق نیاز دارد البته در این زمینه هم دانشگاه آریامهر با مشکل مواجه بود.

تقریبا ۴۰۰ دانشجو در سال ۱۳۴۵ اولین پذیرش این دانشگاه را تشکیل دادند که برای فراهم کردن زمینه‌ی این کار ۵۰ نفر بعنوان اعضای هیئت علمی انتخاب گردیدند. اولین ورودی‌های دانشگاه قادر بودند که در رشته‌های مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی متالورژی و مهندسی شیمی به تحقیق بپردازند. در سال ۱۳۴6 دانشکده‌های علوم ریاضی، فیزیک و مدیریت صنعتی و اقتصاد مهندسی نیز تاسیس گشتند. دوسال بعد دانشکده‌ی شیمی ایجاد گردید و دانشکده‌ی مدیریت صنعتی با پذیرش نخستین دانشجوهای خود در مقطع کارشناسی تغییر نام پیدا کرد و به دانشکده‌ مهندسی صنایع بدل گشت. در سال ۵۰ نیز دانشکده مهندسی سازه ایجاد گردید که هم‌اکنون با نام مهندسی عمران شناخته می‌شود.

وضعیت دانشگاه پس از انقلاب

بعد از اینکه انقلاب به رهبری امام خمینی به پیروزی رسید دانشگا‌ه‌های صنعتی آریامهر که در دو شهر تهران و اصفهان واقع شده بودند و در واقع یک مجموعه واحد را تشکیل می‌‌دادند به دو دانشگاه مجزای تفکیک گردیدند. پس از پیروزی انقلاب و بعد از گذشت چند ماه بوسیله‌ی نظرسنجی که در سطح دانشگاه انجام گرفت بدلیل قدردانی از مجید شریف واقفی که از نخستین دانشجویان رشته‌ی مهندسی برق دانشگاه بود و در مبارزات زمان شاه کشته شده بود، نام دانشگاه به صنعتی شریف تغییر یافت. این موسسه‌ی آموزش عالی در مقایسه با سایر موسسات، جوان و رو به پیشرفت محسوب می‌شود.

همانگونه که گفته شد این دانشگاه و دانشگاه صنعتی اصفهان قبلا یک مجموعه‌ی واحد به حساب می‌‌آمدند و درکل بدلیل علاقه‌ی محمدرضا پهلوی به دانشگاه MIT آمریکا این دو دانشگاه نیز بصورت کامل با الگوبرداری از MIT تاسیس گردیده‌اند. دانشگاه مذکور به دستان توانمند معمار به‌نام ایرانی جناب‌آقای حسن امانت ساخته شده‌اند. محققان، اندیشمندان و افراد برجسته‌ای از سراسر جهان تاکنون در این دانشگاه حضور یافته و به سخنرانی پرداخته‌اند؛ افرادی مانند تیلور و همچنین توماس شیلینگ، برتون ریشتر، رئیس چندین دانشگاه آمریکایی مانند دانشگاه فلوریدا و مریلند، کنستانتین نووسلوف و ... .

در زمان انتخابات سال ۱۳۸۸ تعداد زیادی از اساتید این دانشگاه(۱۲۵ استاد) ضمن انتقادات بسیار ( که مواردی مانند عدم ثبات در پست‌های مدیریتی کشور، افزایش بی‌رویه‌ی واردات کالاهای متنوع که باعث شده است تولیدات داخل کشور به شدت دچار رکود و مشکل در فروش شوند، عدم بهبود وضعیت معیشتی مردم و فاصله‌ی زیاد طبقاتی همراه با توانایی قانون‌گریزی متخلفان و امکان فرار از اجرای عدالت، بهترنشدن وضعیت تورم و بیکاری در حالیکه درآمد‌های حاصل از فروش نفت به مقدار زیادی افزایش یافته، کنار رفتن متخصصان امر به مرور از چهارچوب تصمیم‌گیری‌های ‌کشور، رکود اقتصادی که حاصل عدم وجود برنامه‌ی مدون و اسراف زیادی در گذشته را شامل می‌شود) درخواست اجرای عقلانیت در سطوح مدیریت ملی و مشارکت همه‌ جانبه در انتخابات را نمودند. قسمت زیادی از این بیانیه را انتقادات شامل می‌شد که می‌توان در این زمینه به مواردی دیگر اشاره کرد مانند اینکه باوجود ادعای بسیار و پربها، پول و معامله‌های تجاری جایگزین روابط اجتماعی شده اند، استفاده از شعارهایی شیرین و فریبنده در رابطه‌ی مبارزه با مافیا و مظلوم نشان دادن خود در حالیکه کلیه‌ی قدرت و توانمندی اجرایی کشور را در اختیار دارند، حقیر کردن مردم و تلاش برای به طمع انداختن آنان بوسیله‌ی شعار عدالت‌طلبی از طریق ثروت موجود در خزانه ملی، عدم حفظ حرمت خردمندان و بزرگان جامعه و سوءاستفاده از وجود احساسات خالصانه‌ی دینی و عدالت طلب مردم برای ساختن فاصله‌ و شکاف فرهنگی و طبقاتی بوسیله بوجود آوردن عدم توافق و تفرقه در سطح کل کشور. این بیانه بوسیله اساتید و روسای برجسته دانشگاه مانند یحیی تابش، جواد صالحی و ... تدوین و امضا شده بود.

در مراسم معرفی برترین برند‌های موجود در کشور(سال ۱۳۹۲) که قسمتی از جشنواره ملی قهرمانان صنعت کشور  می‌باشد، برند دانشگاه شریف بعنوان یکی از 100 برند‌ برتر ایران معرفی شد.

در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ در سالن بزرگ تربیت‌بدنی دانشگاه یک جشن بسیار بزرگ به مناسبت رسیدن قدمت دانشگاه به نیم قرن برگزار شد. همچنین مراسماتی مانند این مراسم در سایر دانشکده‌ها و مراکز دانشگاه برگزار گردید. در این مراسم دانش‌آموختگان و اساتید مشهوری مانند محمدرضا عارف و عادل فردوسی‌پور و ... سخنرانی کردند.

ساختار دانشگاه

از نظر ساختار فیزیکی، این دانشگاه به بخش‌هایی مثل ساختمان اصلی، ساختمان آزمایشگاه‌ها و کارگاه ها، مرکز آموزشگاه‌های آزاد و مهم ترین قسمت، یعنی دانشکده‌ها تقسیم می‌شوند. در این دانشگاه، کتابخانه ای نیز ساخته شده است که نیاز منابع علمی دانشجویان را تا حد زیادی تامین می‌کند.

کتابخانه دانشگاه صنعتی شریف

این کتابخانه، به دو بخش عمده کتابخانه مرکزی و 9 کتابخانه تخصصی تقسیم می‌گردد. کتابخانه تخصصی دانشگاه، کتابخانه شعب نیز نامیده می‌شود و شامل بخش‌هایی مثل کتابخانه مهندسی شیمی و نفت، کتابخانه مهندسی و علم مواد، کتابخانه گروه فلسفه علم، کتابخانه ریاضی و صنایع، کتابخانه بیوشیمی، کتابخانه مدیریت، کتابخانه فیزیک، کتابخانه عمران و کتابخانه برق می‌شود. این کتابخانه در سال 1390، دارای 25100 عنوان کتاب فارسی و 77700 کتاب چاپ لاتین بوده است که انتظار می‌رود امروزه با افزایش چشمگیری نیز رو به رو شده باشد.

دانشکده‌ها

با توجه به اینکه این دانشگاه، دانشگاهی صنعتی است، لذا دانشکده‌های آن تنها شامل دانشکده‌های فنی و مهندسی می‌شود. اکثر دانشکده‌های این دانشگاه، توانسته اند در سطح کشور، رتبه علمی 1 را کسب کنند. این امر به دلیل کیفیت بالای آموزشی این دانشکده‌ها میسر شده است.

دانشکده‌های دانشگاه صنعتی شریف شامل دانشکده فیزیک، دانشکده شیمی، دانشکده علوم ریاضی، دانشکده مهندسی انرژی، دانشکده مهندسی و علم مواد، دانشکده مهندسی هوافضا، دانشکده مهندسی کامپیوتر، دانشکده مهندسی برق، دانشکده مهندسی مکانیک، دانشکده مهندسی شیمی و نفت، دانشکده مهندسی عمران، دانشکده مهندسی صنایع و دانشکده مدیریت و اقتصاد می‌شوند.

در این میان، دانشکده مهندسی برق این دانشگاه، دارای رتبه علمی ممتاز در میان دانشکده‌های برق سراسر کشور است که دارای 50 نفر عضو هیئت علمی است و علاوه بر مقطع کارشناسی مهندسی برق، 8 گرایش را در  مقطع کارشناسی ارشد و 5 گرایش را در مقطع دکتری ارائه می‌کند.

در دانشگاه صنعتی شریف در مقطع كارشناسي ارشد، مهندسي برق-مخابرات سيستم، مهندسي برق- مخابرات مايكرويو نوري، مهندسي برق- مخابرات رمز، مهندسي برق- مهندسي پزشكي، مهندسي برق-قدرت (سيستم هاي قدرت)، مهندسي برق-قدرت (الكترونيك قدرت و ماشين هاي الكتريكي)، مهندسي برق- كنترل و مهندسي برق- الكترونيك ارائه می‌شود. همچنین درمقطع دكتري مهندسي برق،مخابرات سيستم، مهندسي برق،مخابرات ايكرويو نوري، مهندسي برق،مهندسي پزشكی، مهندسي برق،قدرت، مهندسي برق،الكترونيك و مهندسي برق،كنترل ارائه می‌گردد. همچنین مهندسی هسته ای و مهندسی سیستم‌های انرژی نیز به عنوان دوره‌های بین رشته ای، در این دانشکده ارائه می‌شود.

افتخارات دانشگاه

با توجه به سطح علمی این دانشگاه در کشور و نیز در میان دانشگاه‌های جهان، توانسته است درسطح کشوری و نیز جهانی، در عرصه‌های گوناگون، عنواین و مقام‌های ممتازی را کسب کند. در ادامه به ذکر برخی از این عناوین می‌پردازیم.

 • کسب مقام اول در مسابقات ریاضی دانشجوییبرای ۲۱ سال پیاپی)
 • کسب رتبه ۴۷۱ تا ۴۸۰ در بین دانشگاه‌های برتر جهان براساس رتبه‌بندی QS (1394)
 • تربیت بیش از ۴۶ هزار دانش‌آموخته در مقاطع مختلف تحصیلی
 • انتخاب چندین نفر از استادان دانشگاه به عنوان چهره ماندگار کشور از جملهمهدی بهادری‌نژاد، حسن ظهور، پرویز دوامی، سعید سهراب‌پور، بهمن مهری، سیاوش شهشهانی، مهدی گلشنی،علی‌محمد رنجبر و جواد صالحی.
 • کسب نشان درجه ۱ دانش به‌وسیله استادان این دانشگاه مهدی بهادری‌نژاد و پرویز دوامی
 • داشتن بیشترین تعداد اعضای فرهنگستان علوم در بین دانشگاه‌های ایران
 • معرفی شدن جواد صالحی به عنوان پراستنادترین دانشمند ایرانی در ISI.
 • پروژه تأسیس مدرسه مجازی با هدف گسترش عدالت آموزشی در سراسر کشور ایران، که توسط دبیرستان دانشگاه صنعتی شریف اجرا شدجزئیات پروژه و نحوه همکاری
 • کسب رتبه اول بین مؤسسه‌ها در جشنواره‌های سالانه برترین‌های فناوری نانو از سال ۱۳۸۷تا کنون
 • حضور بیشترین دانش‌آموخته از دانشگاه صنعتی شریف در بین اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های کشور

دیگر افتخارات کشوری

 • کسب رتبه اول مسابقات ریاضی دانشجویی کشور
 • کسب رتبه اول مسابقات برنامه‌نویسی دانشجویی ACM در بین دانشگاه‌های کشور
 • کسب ۱۳ مدال طلا، نقره و برنز المپیاد دانشجویی کشور
 • کسب ۴ عنوان برتر در جشنواره جوان خوارزمی
 • کسب رتبه اول کشور در فناوری نانو برای چندین سال متوالی
 • کسب عناوین برتر فعالیت‌های فرهنگی، هنری و ورزشی دانشجویی
 • ساخت مسجد با ترکیب اصول مهندسی و معماری سنتی و بهره‌برداری داخل و خارج دانشگاه
 • کسب مقام برتر توسط دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در ده دوره اخیر مسابقات قرآن کریم دانشجویان سراسر کشور
 • برترین دانشگاه در میزان قراردادهای ارتباط با صنعت (در بخش دفاعی)
 • کسب رتبه اول بین مؤسسه‌ها در جشنواره‌های سالانه برترین‌های فناوری نانو از سال 1387تا کنون
 • تولید بالاترین سرانه مقاله مجلات در بین دانشگاه‌های کشور از سال 1390 تا 1393 پایگاه (SCOPUS)

افتخارات بین‌المللی در سال‌های اخیر

 • کسب رتبه اول مسابقات روبات‌های فوتبالیست Robocup) سوئد(
 • کسب رتبه پنجم مسابقات بین‌المللی ریاضی دانشجویی (مجارستان)
 • کسب رتبه نهم مسابقات جهانی برنامه‌نویسی دانشجویی ACM) کانادا(
 • کسب مقام نخست کشور در اکثر دوره‌های مسابقات acm
 • کسب مقام سوم مسابقات طراحی هواپیمای انستیتو آمریکایی هوانوردی و فضانوردی (2018)
 • کسب ۳ عنوان برتر در بیست و دومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی
 • دانشگاه شریف در رتبه بیست و هفتم ۱۰۰ دانشگاه جوان جهان
 • دو مدال طلا و چهار برنز دستاورد شریفی‌ها در مسابقات جهانی ریاضی
 • دریافت مدال فیلدز توسط دانش‌آموخته برجسته علمی دانشگاه خانم مریم میرزا خانی(2014)
 • کسب رتبه اول در بین دانشگاه‌های صنعتی ایران بر اساس رتبه‌بندی ISC (1391)
 • طراحی و ساخت ماهواره "شریف ست" با قدرت تفکیک بالا و کیفیت عکس رنگی (1393)

برگزاری نخستین همایش‌های دانشجویی و مسابقات ملی

 • برگزاری نخستین مسابقه ملی دانش آموزی شریف
 • نخستین همایش ملی بررسی مسائل و مشکلات نسل جوان
 • برگزاری اولین دوره مسابقات ریاضی دانشجویی کشور
 • نخستین کنفرانس ملی دانشجویی مهندسی عمران
 • نخستین همایش ملی دانشجویی مهندسی صنایع
 • نخستین کنفرانس ملی دانشجویی مهندسی برق
 • نخستین همایش ملی آسیب‌شناسی انقلاب اسلامی
 • تشکیل اولین هیئت مذهبی دانشجویی در سطح دانشگاه‌ها (۱۳۶۹خوابگاه طرشت)
 • راه‌اندازی نخستین پژوهشکده دانشجویی شهید رضایی در سطح ملی
 • برگزاری اولین کنفرانس کاربردهای مهندسی مکانیک در کشور
 • نخستین مسابقه ملی برنامه‌نویسی دانشجویی ACM
 • نخستین مسابقه ملی دانش آموزی شریف
 • نخستین مسابقه ملی هواپیماهای بدون سرنشین
 • نخستین مسابقه ملی خودروهای الکتریکی
 • نخستین مسابقه ملی شناورهای بدون سرنشین
 • نخستین همایش آشنایی با رشته‌ها ویژه رتبه‌های برتر کنکور
 • انتشار اولین نشریه دانشجویی سراسری نقطه سر خط (۱۳۷۳) و کسب رتبه اول در اولین جشنواره نشریات دانشجوئی کشور

افتخارات کسب شده توسط اعضای هیئت علمی

 • رتبه اول جایزه «دکتر جواد بهبودیان» دکتر کسری علیشاهی، عضو هیئت علمی دانشکده ریاضی
 • برنده بورس تحقیقاتی «فون هومبولت» دکتر سید اکبر جعفری، عضو هیئت علمی دانشکده فیزیک
 • داور ممتاز، توسط انتشارات Elsevier دکتر حامد مرادی، عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک
 • درج در فهرست دانشمندان ISI دکتر هادی پرستار، عضو هیئت علمی دانشکده شیمی
 • دکتر علی پورجوادی، عضو هیئت علمی دانشکده شیمی دکتر حبیب باقری، عضو هیئت علمی دانشکده شیمی
 • کسب رتبه دوم پژوهش‌های کاربردی بیست و هفتمین جشنواره خوارزمی، دکتر محمدرضا پاکروان، عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق

کسب جایزه «علامه طباطبایی»:

 • دکتر محمد دورعلی، عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک
 • دکتر عبدالرضا سیمچی، عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی و علم مواد
 • دکتر محمود فتوحی، عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق
 • دکتر اعظم ایرجی زاد، عضو هیئت علمی دانشکده فیزیک
 • دکتر علی مقداری، عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک
 • دکتر حسین محمدی شجاع و دکتر علی محمد رنجبر (1394)
 • استاد بنیاد ملی نخبگان؛ دکتر علیرضا خالو، عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی عمران
 • عضویت در کمیسیون جهانی اخلاق در علم و فناوری یونسکو برای نخستین بار؛ دکتر اعظم ایرجی زاد، عضو هیئت علمی دانشکده فیزیک
 • عضویت دکتر محمدرضا اجتهادی، استاد دانشکده فیزیک در کمیسیون فیزیک آماری اتحادیه بین‌المللی فیزیک محض و کاربردی برای د و دوره از سال ۲۰۱۱ میلادی.
 • کسب رتبه نخست نهمین دوره مسابقه جهانی IEEEXtreme از بین ۲۰۰۰ تیم شرکت‌کننده از سراسر دنیا (۱۳۹۴) افتخارات علمی استادان

موفقیت‌های فوق، جلب اعتماد و علاقه عموم را به گونه‌ای فراهم آورده‌است که بیشترین رقابت در بین داوطلبان آزمون سراسری برای ورود به این دانشگاه به وجود آمده‌است.

شرایط پذیرش در دانشگاه صنعتی شریف

همانطور که مکررا در این مقاله عنوان شد، به سبب سطح علمی بالا و نیز رتبه ممتاز دانشگاه صنعتی شریف در کشور و نیز در سطح جهانی، پذیرفته شدن و تحصیل در این دانشگاه شرایط خاصی را می‌طلبد. به همین سبب است که هرساله در کنکور سراسری و نیز آزمون کارشناسی ارشد، رقابت زیادی بر سر تصاحب صندلی دانشکده‌های گوناگون این دانشگاه صورت می‌گیرد.

پذیرش دانشجویان مقطع کارشناسی در این دانشگاه، هر ساله از طریق کنکور سراسری صورت می‌گیرد.

پذيرش در رشته‌های كارشناسي ارشد در دانشگاه صنعتی شریف از دو طريق صورت مي پذيرد:

  1. آزمون سراسري كارشناسي ارشد، كه معمولاً هر سال توسط سازمان سنجش آموزش كشور برگزار مي شود.
  2.  آيين نامه دانشجويان ممتاز، زمان و جزييات آن در سايت دانشگاه توسط دفتر استعدادهاي درخشان اعلام مي شود.

پذيرش دانشجویان مقطع دكترا در دانشگاه صنعتی شریف، از 3 راه صورت مي گیرد:

 1-روش اول پذیرش دانشجویان دکترای دانشگاه صنعتی شریف، آزمون تخصصي دكترا می‌باشد. آزمون هاي مقطع دكترای رشته-گرایش‌های مختلف يك بار در سال برگزار مي شود. آزمون برخي رشته‌ها در بهمن و برخي در ارديبهشت هر سال برگزار مي شود.

2-  روش دوم پذیرش، پذیرش از طریق آيين نامه استعدادهاي درخشان است. تنها آن دسته از داوطلبان می‌توانند از طريق آئين نامه استعدادهاي درخشان در دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شوند که شرايط لازم در آيين نامه را داشته باشند. این امر از طریق بررسي پرونده صورت مي گيرد. هر سال در دو نوبت، به درخواست‌ها رسیدگی می‌شود و نتایج آن توسط دفتر استعداد‌های درخشان در سایت دانشگاه اعلام می‌شود.

3- سومین روش تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه صنعتی شریف، تحصیل از طریق دکترای مستقیم است. دكتراي مستقيم در هر رشته-گرایشی ممکن نیست و تنها برخی از رشته‌های خاص، امکان تحصیل به صورت دکترای مستقیم را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. آن دسته از پذيرفته شدگان كه شرايط لازم در آيين نامه دكتراي مستقيم را دارا هستند، مجازند بدون طي دوره كارشناسي ارشد، مستقيماً در امتحان ورودي دوره دكترا شرکت كنند. امتحان ورودي اين داوطلبان همانند امتحان داوطلباني است كه داراي درجه كارشناسي ارشد مي باشند. اسامی افراد دارای این شرایط، هر ساله در سایت دانشگاه اعلام می‌گردد.

لایو آموز، با ارائه محتوای باکیفیت آموزشی، پذیرش شما را در بهترین دانشگاه‌های داخل و خارج کشور، از جمله دانشگاه صنعتی شریف، تضمین می‌کند.

لایو آموز، همراه همیشگی شما در مسیر موفقیت!ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)