آشنایی با بازار کار مهندسی کامپیوتر

0
1397-12-14
2191
آشنایی با بازار کار مهندسی کامپیوتر

اگر چه اغلب مشاورهای تحصیلی زمان انتخاب رشته بر روی علاقه و استعداد محصلان و داوطلبان کنکور تاکید زیادی می کنند، اما نمی توان به بازار کار رشته ها اهمیتی نداد. به خصوص که در این روزها بیکاری به یک معضل فراگیر تبدیل شده است، انتخاب یک رشته با بازارکار مناسب می تواند آینده شغلی شما را تضمین کند. در کنار آن پشتکارتان برای به ثمر نشستن تمام تلاش ها هم اهمیت دارد. چه بسا یک رشته با بازار کار خوب را انتخاب کنید اما پس از مدتی آن را نیمه کار رها کنید. پس تلاش و پشتکار شما پس از انتخاب یک رشته با بازار کار مناسب، در اولویت بعدی قرار دارد.

شرایط ورود به رشته مهندسی کامپیوتر

علاقمندان به رشته مهندسی کامپیوتر می توانند به دو شیوه وارد این رشته شود. در یک روش مرسوم انتخاب این رشته در هنرستان های فنی و حرفه ای و کاردانش است. در این صورت دانش آموزان به طور مستقیم وارد این رشته می شوند و پس از اخذ مدرک دیپلم می توانند وارد دانشگاه شوند.

روش دیگر برای ورود به رشته مهندسی کامپیوتر انتخاب رشته ریاضی در دبیرستان است. محصلان بعد از کنکور و در زمان انتخاب رشته می توانند رشته کامپیوتر را انتخاب کنند. پس از آن مدرک کاردانی یا کارشناسی پیوسته و سپس مقطع کارشناسی ارشد را ادامه دهند. اما برای کسانی که می خواهند در مورد بازار کار مهندسی کامپیوتر اطلاعات مهمی بدست آورند، توصیه می کنیم این مطلب را تا انتها بخوانند.

در مورد رشته مهندسی کامپیوتر چه می دانید؟

در سال های اخیر رشته مهندسی کامپیوتر به یکی از کاربردی ترین رشته های دنیا تبدیل شده است. به طوری که نقش و اهمیت رایانه و سیستم ها و نرم افزارهای مختلف در زندگی انسان رو به افزایش است. مهندسان کامپیوتر توانسته اند با طراحی ها و اختراعات متعدد بسیاری از محدودیت های فیزیکی و ذهنی را کاهش دهند. این رشته تحصیلی همچنان در حال پیشرفت و توسعه است. به همین دلیل می توان با قاطعیت گفت بازار کار مهندسی کامپیوتر به طور کلی و در مقایسه با سایر رشته ها رضایت بخش  است.

بازار کار مهندسی کامپیوتر براساس گرایش

در ادامه بازار کار مهندسی کامپیوتر را به تفکیک گرایش ها شرح می دهیم:

 

مشاوره کنکور ارشد کامپیوتر

بازار کار رشته سخت افزار

مهندسی کامپیوتر گرایش های مختلفی دارد که بازار کار هر یک متفاوت است. یکی از این گرایش ها سخت افزار کامپیوتر است. در این رشته دانشجویان با قسمت تکنولوژی ساخت و قطعاتی مانند هارد، سی پی یو، مادربرد و ... آشنا می شوند. از جمله مشاغل مرتبط با این گرایش می توان به ارتقا کیفیت سخت افزار موجود بوسیله اصلاح های نرم افزاری و سخت افزاری اشاره کرد. همچنین فارغ التحصیلان می توانند در زمینه تعمیرات سیستم های رایانه ای، نوت بوک، لپ تاپ و ... فعالیت کنند.

بازار کار مهندسی کامپیوتر در گرایش نرم افزار

یکی دیگر از گرایش های رشته مهندسی کامپیوتر نرم افزار است که به برنامه های مختلف مربوط می شود. در این گرایش دانشجویان با انواع برنامه ها و نحوه کار کردن با آن ها آشنا می شوند و اصول برنامه نویسی را آموزش می بینید. از جمله مشاغل مربوط به گرایش نرم افزار می توان به بررسی راه‌های مکانیزه کردن فعالیت‌های سازمانی برنامه نویسی، بررسی و امکان سنجی سخت افزار، شبکه و نرم افزار مورد نیاز فعالیت مستقل برای تولید نرم افزارهای کوچک تا متوسط و تولید کد تست و بررسی برنامه های تولید شده اشاره کرد.

همچنین فارغ التحصیلان گرایش نرم افزار می توانند در زمینه طراحی اپلیکیشن برای سیستم عامل های مربوط به تبلت و گوشی های همراه هم فعالیت کنند. این روزها بازار طراحی اپلیکیشن، وبلاگ و وب سایت گرم است و می تواند یک فرصت مناسب در اختیار فارغ التحصیلان مهندسی کامپیوتر در گرایش نرم افزار قرار دهد. در این گرایش خلاقیت و تلاش فارغ التحصیلان برای بدست آوردن مشاغل پردرآمد نقش مهمی دارد.

بازار کار مهندسی کامپیوتر در گرایش معماری کامپیوتر

یکی دیگر از گرایش های مهندسی کامپیوتر معماری کامپیوتر است. این گرایش در مقطع ارشد و در ادامه گرایش سخت افزاری است. فارغ التحصیلان این رشته می توانند در زمینه معماری های مختلف کامپیوتر، ابر رایانه ها، شبکه های گسترده و طراحی سخت افزار سیستم های کامپیوتری پیشرفته فعالیت کنند.

بازار کار مهندسی کامپیوتر در گرایش هوش مصنوعی

یکی دیگر از گرایش های مهم و جذاب رشته مهندسی کامپیوتر هوش مصنوعی است. این گرایش در سال های اخیر اهمیت زیادی پیدا کرده است. هوش مصنوعی به این معناست که ربات ها و یا ابزارهایی ساخته می شود که قادرند به جای انسان فکر کنند و حتی وظایف و مسئولیت های انسان را بر عهده بگیرند. توسعه این گرایش تاثیر زیادی بر روی افزایش روند سرعت کارها داشته است. اتوماسیون اداری یکی از دستاوردهای مهم گرایش هوش مصنوعی محسوب می شود.

گرایش هوش مصنوعی در مقطع کارشناسی ارشد است و دانشجویان با حجم زیادی از اطلاعات در مورد شبکه های عصبی، هوش مصنوعی، پردازش تصویر، منطق فازی و ... آشنا می شوند.

بازار کار گرایش هوش مصنوعی زمانی است که پیشرفت های زیادی در زمینه ساخت و توسعه ابزارها و وسایل مختلف خانگی و صنعتی انجام شود. برای مثال به کارگیری هوش مصنوعی در تولید خودرو و یا لوازم خانگی می تواند زمینه اشتغال مهندسان و فارغ التحصیلان این گرایش را فراهم کند. هر چند در کشور ما زیرساخت های لازم برای بکارگیری فارغ التحصیلان گرایش هوش مصنوعی در نظر گرفته نشده است، اما فارغ التحصیلان می توانند در حوزه های تحقیقاتی مرتبط مشغول به فعالیت شوند.

بازار کار مهندسی کامپیوتر در گرایش الگوریتم و محاسبات

الگوریتم و محاسبات به عنوان یکی از گرایش های جدید در رشته مهندسی کامپیوتر است. زیرا یکی از اصلی ترین مباحث مربوط به رشته کامپیوتر در زمینه الگوریتم و محاسبات است. به همین دلیل است که به یک گرایش مجزا تبدیل شده است. دانشجویان در این رشته در زمینه مباحث مربوط به ریاضیات پیشرفته کامپیوتری و الگوریتم های پیشرفته محاسباتی را فرا می گیرند.

بازار کار این گرایش نسبت به سایر گرایش های رشته مهندسی کامپیوتر کمتر است. اما به طور کلی فارغ التحصیلان می توانند در مراکز صنعتی - تولیدی، شرکتها و موسسات خدماتی، شرکت های تولیدکننده نرم افزار، شرکت های تولیدکننده قطعات، مراکز آموزشی و … فعالیت کنند.

 بازار کار مهندسی کامپیوتر شبکه های کامپیوتر

یکی دیگر از گرایش های رشته مهندسی کامپیوتر، شبکه کامپیوتر است. دانشجویان در این رشته با مباحثی مربوط به طراحی، راه اندازی و نگهداری شبکه های کامپیوتری آشنا می شوند. این رشته یکی از مهمترین نیازهای شرکتها و سازمانهای بزرگ و کوچک است و به همین دلیل فارغ التحصیلان گرایش شبکه های کامپیوتر می توانند در شرکت های مختلف استخدام شوند.

تمامی شبکه های کامپیوتری در شرکت ها و سازمان ها به نگهداری و TroubleShooting نیاز دارند. به همین دلیل بازار کار مهندسی کامپیوتر در گرایش شبکه کامپیوتر نسبت به سایر گرایش ها بیشتر است. فارغ التحصیلان می توانند شبکه های گسترده (WAN) و محلی (LAN) را ایجاد و پشتیبانی می کنند.

بازار کار مهندسی کامپیوتر در گرایش رایانش امن

رایانش امن یکی دیگر از گرایش های رشته مهندسی کامپیوتر است. دانشجویان در این گرایش با مباحثی از قبیل ذخیره سازی، تبدیل، پردازش، انتقال و بازیابی اطلاعات به شکلی مطمئن و امن آشنا می شوند. هدف از ایجاد این گرایش تخصصی تر کردن حفظ امنیت وب سایت ها، اپلیکیشن ها و صفحات شبکه های اجتماعی است که هر گونه فعالیت غیر مجاز هرگونه مغایر با خط مشی(Policy) امنیتی تعریف شده از قبیل دسترسی، استفاده، افشاء، خواندن، نسخه برداری یا ضبط، خراب کردن، تغییر و دستکاری را غیرممکن می سازد.

به دلیل گسترش هر چه بیشتر استفاده از فضای اینترنتی و دستگاه های دیجیتال بازار کار مهندسی کامپیوتر در گرایش رایانش امن بیشتر از گذشته حس می شود. به هر میزان که استفاده از فضای اینترنتی بیشتر می شود، به همان اندازه هم هکرها و افراد جاعل و سوءاستفاده گر بیشتر می شوند. به همین دلیل تمامی سازمان ها و شرکت های بزرگ که فعالیت های اقتصادی و تجاری انجام می دهند، برای حفظ اطلاعات خود به یک متخصص رایانش امن نیاز دارند. بازار کار این گرایش روندی رو به رشد دارد.

بازار کار مهندسی کامپیوتر در گرایش بیوانفورماتیک

گرایش بیوانفورماتیک یا زیست‌ داده‌ورزی به دانش استفاده از علوم کامپیوتر و آمار و احتمالات در شاخه زیست‌شناسی مولکولی گفته می شود. این گرایش در زمینه زیست شناسی مولکولی و تجهیزات مورد نیاز برای تحقیقات کاربرد دارد. فارغ التحصیلان این گرایش در افزایش سریع تعیین توالی ژنوم بسیاری از گونه‌های موجودات ایفای نقش می کنند. در حال حاضر پروژه‌های تعیین توالی ژنوم‌ها از پروژه‌های بسیار رایج به شمار می رود و به همین دلیل فارغ التحصیلان این گرایش می توانند در زمینه ایجاد و توسعه الگوریتمها، تکنیک‌های محاسباتی و آماری و تئوری فعالیت کنند.

از دیگر مشاغل مهم دیگر برای فارغ التحصیلان مهندسی کامپیوتر در گرایش بیوانفورماتیک می توان به تدریس در موسسات آموزش عالی و مراکز تحقیقاتی، برنامه ریزی سازمان ها و مراکز دولتی حوزه سلامت و راه اندازی شرکت های طراحی سیستم های تجاری اطلاعات سلامت اشاره کرد.

 

 ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)