آشنایی با آزمون EPT

0
1398-02-21
1822
آشنایی با آزمون EPT

آزمون (EPT (English Proficiency Test یکی از آزمون های معتبر زبان انگلیسی است که توسط دانشگاه آزاد اسلامی از سال 86 برای دانشجویان و متقاضیان دکتری این دانشگاه برگزار می­گردد. لایوآموز دوره نکته و تست زبان EPT, MSRT را برگزار کرده است و به صورت فیلم ضبط شده در اختیار شما می باشد.

همانند آزمون MSRT ، این آزمون برای آن دسته از متقاضیانی است که مدرک آزمون بین المللی همانند آیلتس یا تافل با حد نصاب نمره‌ی تعیین شده توسط دانشگاه را ندارند. پس باید نمره ی قبولی در آزمون EPT را به عنوان جایگزین آن جهت ورود به دوره دکتری دانشگاه کسب نمایند.

آزمون EPT,MSR مانند تمامی آزمون های معتبر زبان انگلیسی دارای نمره قبولی، مشروطی و مردودی می باشد. و به جهت سنجش دانشجویان مقطع دکتری برگزار می شود تا میزان مهارت و دانش آن ها از زبان انگلیسی سنجیده شود. در این آزمون دانشجویان مقطع دکتری،  اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های آزاد و همچنین دانشجویانی که می‌خواهند در مقطع دکتری مصاحبه شوند شرکت می نمایند که در واقع این آزمون برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی داوطلبان برگزار می گردد.

دوره های مرتبط با این آزمون:

کلاس آنلاین EPT

کلاس آنلاین MSRT

 

محل برگزاری دوره

محل برگزاری آزمون معمولاً در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات می‌باشد و گاهی نیز در واحد مدیریت و برخی واحدهای دیگر این دانشگاه برگزار می گردد. آزمون MSRT از اردیبهشت ماه سال ۹۲ تاکنون به‌صورت ماهانه برگزار می شود. در ابتدای برگزاری، مدرک آن تنها برای داوطلبان ورود به مقطع دکتری واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی ملزوم بود اما مدتی بعد، ارائه این مدرک برای تمام متقاضیان دکتری دانشگاه آزاد اسلامی ضروری شد و نمره قبولی در این آزمون از سوی اکثر دانشگاه‌ها مورد تایید قرار گرفت. آزمون EPT تقریباً هر45 روز یک بار برگزار و در سال 10بار تکرار می‌گردد.

داوطلبانی که موفق به کسب نمره قبولی در این آزمون نشوند نیز می‌توانند در آزمون بعدی بدون محدودیت شرکت کنند. دانشجویانی که در شعبه‌های خارج از کشور دانشگاه آزاد در حال تحصیل هستند نیز امکان ثبت نام و شرکت در این آزمون را خواهند داشت. شرکت کنندگان می بایست حداقل نمره 50 برای ارائه مدرک EPT خود حین مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد کسب کنند. ضمن اینکه مدرک این آزمون از زمان صدور، در داخل کشور به مدت ۲ سال اعتبار دارد و در خارج از کشور فاقد اعتبار است. مدرک زبان آزمون EPT در تمامی دانشگاه های آزاد مورد پذیرش است اما هیچ یک از دانشگاه های تحت پوشش وزارت علوم مدرک آزمون EPT را حین مصاحبه نمی پذیرند.

همچنین درباره این آزمون می توان گفت بی شباهت به آزمون تافل نیست و تنها تفاوتی که با آن دارد این است که قسمت شنیداری و نگارشی ندارد. در نظر داشته باشید آزمون EPT در مقایسه با آزمون هایی مانند تافل و آیلتس بسیار راحت‌تر بوده و پیش نیاز در سطح پیشرفته نمی خواهد. اما داشتن دانش زبان عمومی برای موفقیت در این آزمون به شدت ضروری می باشد. به منظور مقایسه دو آزمون MSRT و EPT می توان گفت که یکی از بخش‌های آزمونMSRT  سنجش مهارت شنیداری‌ (listening) است که بیشتر داوطلبان در آن ضعف دارند. به همین دلیل، معمولا سطح دشواری آزمون MSRT، بالاتر از  EPT است. توصیه کارشناسان این حوزه برای داوطلبان دانشگاه آزاد اسلامی، با توجه به هزینه پایین شرکت در این آزمون‌ها، ثبت‌نام در هر دو آزمون EPT  وMSRT و کسب هر دو مدرک است.

ساختار آزمون EPT

حداکثر نمره در آزمون EPT صد می باشد که این نمره در سه مهارت: واژگان، گرامر و درک مطلب تقسیم شده است .

این صد نمره غالباً به صورت زیر در سوالات این آزمون پخش شده است :

واژگان (Vocabulary) (25 تست):

این بخش در آزمون EPT  شامل 25 سوال می باشد که بصورت چهارگزینه ای شرکت کننده را مورد سنجش قرار می دهد به نحوی که فرد می بایست از بین گزینه ها، گزینه ی صحیح را یافته و پاسخ درست را مشخص نماید.

گرامر (Grammar) (40 تست):

در این قسمت توانایی و مهارت گرامری شرکت کنندگان در آزمون مورد سنجش قرار می گیرد. سوالات در این بخش بصورتی طرح شده که در هر سوال زیر چهار بخش از کلمات خط کشیده شده است. شما در نوع سوالات می بایست Phrase  و مجموعه کلماتی که نادرست هستند را انتخاب کنید.

بخش گرامر این امتحان در دو بخش صورت می پذیرد که معمولا بخش دوم از سوال 56 تا 65 را شامل می شود. در این بخش جملاتی کامل برای گزینه ها به شما ارائه گردیده که یکی از این جمله ها از نظر ساختاری نادرست می باشد و شرکت کننده باید این جمله را شناسایی نمایید.

درک مطلب (Reading Comprehension) ( 20 تست)

:در بخش سوم از سوالات آزمون EPT  بخش Reading Comprehension چهار متن برای شرکت کنندگان در نظر گرفته شده است، موضوع این متون پیرامون مباحث علمی و متنوعی و غالبا آکادمیک مطرح می شود. بخش ریدینگ این آزمون از سوالات 66 تا 88 را در بر میگیرد. هر متن پنج سوال دارد و شرکت کنندگان در این آزمون می بایست با توجه به متن و درک درست مفاهیم و استفاده از تکنیک های Reading به این سوالات جواب درست بدهند.

سوالات جای خالی : (Cloze test)

همانطور که از اسم این بخش میتوان حدس زد این سوالات به نحوه ای طرح شده اند که شما با متنی روبرو هستید که در آن برخی از بخش ها بصورت جای خالی برای شما نشان داده شده است که شما باید جواب درست را از بین چهار گزینه در پاسخنامه خود علامت بزنید. این سوال ها در آزمون EPT شامل سوالات 86 تا 100 می باشند این آزمون جمعا 100 سوال تستی دارد و نمره منفی ندارد . توصیه می شود هیچ سوالی را بدون جواب باقی نگذارید و شانس خود را امتحان کنید.

منابع آزمون EPT می تواند کتب مختلفی باشد اما بیشترین منابعی که مطالعه آن ها برای موفقیت در آزمون توصیه شده و در خود سایت مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی نیز به آنها اشاره شده است عبارتند از:

1.  Longman preparation for the TOEFL ( The Paper – based ) 
2.  Barron s Essential Words for TOEFL
1100 3.  Words You Need to Know
 504 4.  Essential Words
5.  TOEFL Reading Flash (2001)

 

البته تضمینی نیست که با خواندن و فراگرفتن مطالب این کتب نمره عالی ای در آزمون کسب کنید. یکی از راههای کسب نمره بالا در آزمون و امتحان EPT تمرین کردن سوالات و آزمونهای دوره های گذشته است که به شما کمک میکند تا برای آزمون EPT آماده شوید.

 

مطالعه این مقالات را به شما پیشنهاد میکنیم

آشنایی با آزمون بین المللی تافل

آشنایی با گرایش های ارشد رشته زبان انگلیسی

 

آشنایی با آزمونMSRT

دوره آموزشی EPT , MSRT  استاد عالم زادهایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)