آشنایی با آزمون زبان انگلیسی تافل

0
1398-03-09
1130
آشنایی با آزمون زبان انگلیسی تافل

TOEFL: Test of English as a Foreign Languag

آزمون تافل (TOEFL) به عنوان یکی از چند آزمون شناخته شده و معتبر بین المللی زبان انگلیسی است که امروزه در سراسر جهان برگزار می‌شود. مدرک تافل در شش هزار موسسه در ۱۱۰ کشور دنیا و حدوداً تمام دانشگاه‌های انگلستان، استرالیا، نیوزیلند و کانادا مورد تأیید است. در حال حاضر برای پذیرش در بیش از ۴۴۰۰ کالج و دانشگاه در آمریکا، کانادا و سایر کشورهای جهان، داشتن این مدرک الزامی است. همچنین افراد غیر بومی که دارای مشاغل حرفه‌ای هستند باید برای ادامه فعالیت‌های حرفه‌ای خود در این آزمون شرکت کنند.

صرف نظر  از سفر خارجی، مهاجرت و تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور، داشتن یک نمره خوب در آزمون تافل می‌تواند رزومه شما در داخل کشور را نیز تقویت کند و شانس یافتن شغلی با مرتبه عالی را افزایش دهد. پس شرکت در این آزمون و موفقیت در آن، حتی در صورت عدم تمایل به مهاجرت و تحصیل در خارج کشور، همچنان می‌تواند برایتان سودمند باشد.

تافل، مهارت‌های انگلیسی شما که در کلاس‌های دانشگاه قابل استفاده خواهند بود را به اثبات می‌رساند. در یک نگاه کلی به این آزمون، درست شبیه کاری که در کلاس انجام می‌دهید ، متنی را از یک کتاب درسی می‌خوانید و به یک سخنرانی گوش می‌دهید، سپس، درباره­ی آن می­نویسید یا صحبت می‌کنید. شایان ذکر است که بسیاری از دانشگاه‌ها آن را مناسب‌ترین ملاک برای تصمیم‌گیری در پذیرش دانشجو می‌دانند، چراکه به طور 100%، مطالب و سؤالات دانشگاهی را در برمی‌گیرد.

به طور کلی آزمون TOEFL به روش‌های کاغذی، کامپیوتری و اینترنتی برگزار شده که دو نوع اول آن منسوخ شده و در چند سال اخیر فقط تافل اینترنتی برگزار می‌گردد.

تفاوت نوع کامپیوتری و اینترنتی این است که در نوع (CBT) سؤالات به صورت یک CD به محل تحویل داده می‌شود، در حالی که در نوع (IBT) سؤالات در لحظه آزمون به شکل اینترنتی در کامپیوتر محل برگزاری بارگذاری می‌شود. اعتبار تافل دو ساله است و در صورتی که پس از دو سال قصد تحصیل و یا کار در دانشگاه و کشور مد نظر را داشته باشید، باید دوباره در آزمون شرکت کنید و نمره جدیدی کسب کنید. لازم به ذکر است که برای تعداد دفعات شرکت در آزمون تافل هیچ محدودیتی وجود ندارد و هر فرد می‌تواند هر چند بار که بخواهد هر ۱۲ روز یک بار در این آزمون شرکت کند و نمرات قبلی را بهبود ببخشد.

ساختار آزمون تافل (TOEFL)

آزمون تافل (TOEFL) از چهار بخش اصلی تشکیل شده است که در هر کدام،  یکی از ۴ مهارت اصلی زبان یعنی، مهارت خواندن یا همان درک مطلب، مهارت شنیداری، مهارت گفتاری یا همان بیان شفاهی و مهارت نگارش، مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. بعد از دو بخش اول، یک استراحت ۱۰ دقیقه‌ای وجود دارد.

 

بخش(مهارت)

جزئیات

زمان

محدوده نمره

خواندن و درک مطلب

Reading

5 - 3 قسمت

12 – 14 سؤال هر قسمت

60-100 دقیقه

0 - 30

شنیداری

Listening

9  -  6  قسمت

6 – 5 سؤال هر قسمت

60-90 دقیقه

0 - 30

استراحت

Breaking Time

زمان استراحت

10 دقیقه

 

گفتاری

Speaking

4 سؤال ترکیبی

2 سؤال مستقل

20دقیقه

0 - 30

نوشتاری

Writing

1 انشا ترکیبی

1 انشا مستقل

60 دقیقه

0 - 30

مجموع نمرات

0- 120

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بخش Reading  

اولین قسمت آزمون تافل مهارت Reading است. در این قسمت ۳ الی ۴ متن حدوداً ۷۰۰ کلمه­ای داده شده و به تعداد ۱۲ الی ۱۴ سؤال برای هر متن و در مجموع به ۳۶ الی ۵۶ سؤال در مدت 60 الی 80 دقیقه جواب خواهید داد. همچنین در این قسمت در صورت نیاز می‌توان به متن‌ها و سؤالات قبلی برگشت.

بخش Listening

در بخش دوم آزمون تافل یاListening  به ۲ الی ۳ مکالمه 3 دقیقه­ای گوش خواهید کرد  و سپس به ۵ سؤال چهار گزینه­ای برای هر قسمت پاسخ خواهید داد. همچنین، به ۴ الی ۶ سخنرانی یا ارائه کلاسی ۳ تا ۵ دقیقه‌ای گوش خواهید داد، و در نهایت به ۶ سؤال چهار جوابی دیگر برای هر قسمت پاسخ خواهید داد که در مجموع باید به ۳۴ الی ۵۱ سؤال جواب بدهید. نکته قابل توجه در این قسمت این است که سؤال‌ها را باید به همان ترتیبی که نمایش داده می‌شوند جواب داد و امکان بازگشت و اصلاح پاسخ‌های قبلی وجود ندارد.

بخش Speaking

پس از اتمام دو قسمت قبلی، به مدت 10 دقیقه استراحت خواهید کرد و سپس بخش مهارت Speaking آزمون TOEFL آغاز می‌شود. مطابق قوانین این قسمت باید با استفاده از میکروفن روی هدست به ۶ سؤال متشکل از 4 سؤال ترکیبی و 2 سؤال مستقل جواب بدهید. بدین صورت که ابتدا صورت سؤال نمایش داده شده را می‌خوانید و پس از چند ثانیه تأمل و آماده کردن جواب، پاسخی کوتاه می‌دهید و در سؤالات پیچیده‌تر نیاز است متنی را بخوانید و یا کنفرانسی کوتاه را گوش کنید و سپس پاسخ و برداشت خود از متن یا گفتگو را بیان نمایید.

 

بخش Writing

در قسمت نهایی یعنی Writing  آزمون TOEFL باید ۲ متن ترکیبی و مستقل را در مدت کلی ۵۰ دقیقه بنویسید .متن آغازین در 20 دقیقه و متن دوم نیز در ۳۰ دقیقه می‌بایست با کیبورد در کامپیوتر تایپ شوند. به منظور نوشتن انشا تحلیلی اول، می‌بایست متنی در حدود 300 کلمه در حیطه موضوعات آکادمیک خوانده شود و سپس به کنفرانسی یا در واقع نقطه نظری 2 دقیقه‌ای متفاوت با همان موضوع گوش کنید و در نهایت متن را آماده و تایپ کنید. در این قسمت باید توجه داشت که متن نوشته شده باید در حدود 150 کلمه باشد و نیز هر دو دیدگاه مطرح شده را پوشش دهد.

 

مطالعه این مقالات را به شما پیشنهاد میکنیم

آشنایی با گرایش های ارشد رشته زبان انگلیسی

آشنایی با آزمون EPT

آشنایی با آزمونMSRT

دوره آموزشی EPT , MSRT  استاد عالم زاده

 ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)