آزمون نظام مهندسی ساختمان

0
1398-10-01
374
آزمون نظام مهندسی ساختمان

کابوس شغل برای فارغ التحصیلان دانشگاهی به خصوص رشته های فنی مهندسی مفهوم غریبی نیست. بسیاری از فارغ التحصیلان رشته های مکانیک، عمران و برق با نام آزمون نظام مهندسی آشنا هستند. موفقیت در این آزمون منجر به صدور مدرکی خواهد شد که بازار کار شما را تضمین می کند. در این مقاله از لایوآموز اطلاعات کاملی پیرامون چیستی این آزمون، نحوه شرکت در آن و اعتبار مدرک نظام مهندسی تشریح خواهد شد.

سازمان نظام مهندسی ساختمان

در سال 74 قانونی به نام قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان تصویب شد که برای اجرای آن، سازمانی تحت عنوان سازمان نظام مهندسی ساختمان تشکیل شد. این سازمان برای اجرای صحیح بندهای مندرج در قانون مذکور نیاز به افراد متخصص داشت. افرادی که هم فارغ التحصیل رشته هایی مانند مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی برق و... باشند و هم اعتبار کافی برای حضور در عرصه عمرانی کشور را داشته باشند. به همین علت سازمان نظام مهندسی ساختمان تصمیم به برگزاری آزمونی گرفت که از طریق آن، افراد ممتاز را از بین فارغ التحصیلان رشته های فنی مهندسی مرتبط با ساختمان پیدا کرده و مدرکی معتبر به آنها اعطا کند.

وظیفه مهندسین دارای مدرک نظام مهندسی این است که به طراحی صحیح و اجرای دقیق عملیات ساختمانی منطبق با مقررات ملی ساختمان نظارت کنند. پس ابتدا باید بر تمام این قوانین مسلط باشند و این تسلط را سازمان نظام مهندسی ساختمان تشخیص می دهد.

فرآیند آزمون نظام مهندسی ساختمان

این آزمون را سازمان سنجش برگزار می کند. سوالات از طریق سازمان نظام مهندسی کشور و نیز دفتر مقررات ملی ساختمان طراحی می شود. آزمون نظام مهندسی در 7 رشته برگزار می شود. عمران، مکانیک، تأسیسات برقی، تأسیسات مکانیکی، معماری، نقشه برداری، ترافیک. هر رشته شامل چند گرایش مختلف است. آزمون به صورت کتاب باز برگزار می شود. داوطلبان می توانند کلیه منابع مطالعاتی را با خود همراه ببرند. 60 سوال بصورت 4 گزینه ای (بجز رشته معماری) در این آزمون وجود دارد که دارای امتیاز منفی است. برای اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی، کافیست حد نصاب نمره (50 درصد سوالات) را کسب کنید. ظرفیتی برای پذیرفته شدگان وجود ندارد و هر تعداد از داوطلبان که نمره قبولی بگیرند می توانند مدرک را دریافت کنند. البته برای شرکت در این آزمون علاوه بر مدرک تحصیلی مرتبط باید سابقه کار لازم را نیز داشته باشید. به این صورت که برای مدرک کارشناسی، حداقل 3 سال، کارشناسی ارشد حداقل 2 سال و دکتری حداقل 1 سال سابقه کار نیاز دارید.

پروانه اشتغال به کار مهندسی

مدرکی که سازمان نظام مهندسی ساختمان پس از برگزاری آزمون به پذیرفته شدگان نهایی اعلام می کند، پروانه اشتغال پایه 3 است. برای اخذ مدارک با سطوح بالاتر (پایه 2 تا ارشد) نیاز به سابقه کار و شرکت در دوره های پیشرفته تر دارید. البته با پروانه پایه 3 هم قادر به حضور در بازار کار مهندسان ساختمانی هستید. شما پس از اخد پروانه پایه 3 می­توانید بعنوان ناظر سازمان نظام مهندسی وارد پروژه های عمرانی شوید. می توانید حق امضای خود را به شرکت های پیمانکار مطرح، اجاره دهید.

مشاهده تمامی دوره های آموزش آزمون نظام مهندسی

منابع مطالعاتی آزمون نظام مهندسی

همانطور که اشاره شد، آزمون به صورت open book برگزار شده و شما محدودیتی در استفاده از منابع مطالعاتی ندارید. همین قابلیت، داوطلبان را نگران می کند. زیرا عموماً آزمون های کتاب باز، سوالات مفهومی و سخت تری را شامل می شوند. مشاوران لایوآموز با برگزاری همایش های رایگان آزمون نظام مهندسی شما را برای اخذ پروانه اشتغال نظام مهندسی یاری می کنند. به داوطلبان عزیز توصیه می شود قبل از شرکت در دوره آنلاین نظام مهندسی، از این همایش به صورت رایگان استفاده کنند تا با انواع نکات طلایی و تشریح سوالات دوره های قبل آزمون نظام مهندسی آشنا شوند.ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)