کشف دروغ هایی در مورد آزمون نظام مهندسی که ممکن است ندانید!

0
1398-10-01
704
کشف دروغ هایی در مورد آزمون نظام مهندسی که ممکن است ندانید!

برای رشته های فنی و مهندسی به خصوص رشته های فنی مهندسی پیدا کردن یک شغل مناسب کابوس نیست. تعداد زیادی از فارغ التحصیلان رشته های مکانیک، عمران و برق با نام آزمون نظام مهندسی آشنا هستند. موفقیت در آزمون نظام مهندسی منجر به صدور مدرکی خواهد شد که بازار کار شما را تضمین خواهد کرد. در این مطلب از لایوآموز اطلاعات کاملی پیرامون چیستی آزمون نظام مهندسی، نحوه شرکت در این آزمون و اعتبار مدرک نظام مهندسی تشریح خواهد شد.

سازمان نظام مهندسی ساختمان

در سال 1374 یک قانون به نام قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان تصویب گردید. در ادامه برای اجرای آن سازمانی با عنوان نظام مهندسی ساختمان تشکیل شد. از آنجایی که برای اجرای صحیح بندهای درج شده در قانون نیاز به افراد متخصص داریم. افرادی فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک، عمران و برق و... باشند و از اعتبار لازم برای حضور در عرصه عمرانی برخوردار باشند. برای همین سازمان نظام مهندسی تصمیم به برگزاری آزمونی گرفت که از طریق این آزمون افراد ممتاز از بین فارغ التحصیلان رشته های فنی مهندسی ساختمان را پیدا کرد و مدرکی به آنها اعطا کرد.

هدف از تاسیس سازمان نظام مهندسی ساختمان که در همه شهرهای ایران این سازمان وجود دارد تامین مشارکت مهندسان در نظم بخشیدن به کارهای حرفه ای و تحق بخشیدن به بسیاری از امور است.

 وظیفه مهندسان نظام مهندسی

وظیفه مهندسینی که مدرک نظام مهندسی خود را اخذ کرده اند این است که به طراحی صحیح و اجرای عملیات ساختمانی مطابق با مقررات ملی ساختمان عمل نمایند. به همین جهت لازم است به قوانین سازمان به تسلط برسند. لذا این تسلط را سازمان نظام مهندسی تشخیص خواهد داد.منابع آزمون نظام مهندسیگام به گام تا اخذ مدرک نظام مهندسی ساختمان

  • آزمون نظام مهندسی توسط سازمان سنجش برگزار می‌شود.
  • سوالات این آزمون توسط سازمان نظام مهندسی و دفتر مقررات ملی ساختمان برگزار خواهد شد.
  • آزمون نظام مهندسی در هفت رشته عمران، مکانیک، تأسیسات برقی، تأسیسات مکانیکی، معماری، نقشه برداری، ترافیک. هر رشته شامل چند گرایش مختلف است برگزار خواهد شد.
  • آزمون نظام مهندسی یکی از آزمون هایی است که به صورت کتاب باز برگزار می شود. در این آزمون داوطلبان قادر خواهند بود کلیه منابع مطالعاتی را همراه خود ببرند. در این آزمون 60 سوال چهار گزینه ای ( بغیر از رشته معماری) پرسیده می‌شود که دارای امتیاز منفی است.  
  • اگر لازم دارید پروانه اشتغال به کار آزمون نظام مهندسی را بگیرید لازم است به 50 درصد سوالات پاسخ دهید.
  • نکته بسیار مهم این است که برای این آزمون ظرفیتی برای پذیرفته شدگان وجود نداردو هر تعدادی که بتوانند نمره قبولی را اخذ کنند قادر خواهند بود مدرک را دریافت کنند.


کلاس آنلاین نظام مهندسینکته دیگر بسیار مهم این است که علاوه بر مدرک تحصیلی لازم است سابقه کار داشته باشید. سابقه کار به این صورت است:

  • برای مدرک کارشناسی حداقل 3 سال
  • برای مدرک کارشناسی ارشد حداقل 2 سال
  • و مدرک دکتری یک سال سابقه کار کافی است.

کاربردهای اصلی پروانه اشتغال به کار نظام مهندسی

این مدرکی است که سازمان نظام مهندسی ساختمان پس از برگزاری آزمون به پذیرفته شدگان عطا میکند. پروانه اشتغال به کار پایه 3 است. برای اخد مدرک در سطح بالا (پایه 2 تا ارشد) به سابقه کار و شرکت در دوره های پیشرفته دارید. البته قابل ذکر است با مدرک پایه 3 قادر به کار کردن در بازار مهندسان ساختمان هستید.  از کاربردهای پروانه پایه 3 قادر خواهید بود به عنوان ناظر سازمان نظام مهندسی در پروژه های عمرانی شرکت کنید.می توانید حق امضای خود را به شرکت های پیمانکار مطرح، اجاره دهید.

مشاهده تمامی دوره های آموزش آزمون نظام مهندسی

منابع مطالعاتی آزمون نظام مهندسی

همانطور که اشاره شد، آزمون به صورت open book برگزار خواهد شد و شما محدودیتی در استفاده از منابع مطالعاتی نخواهید داشت. این نوع آزمون از آن جهت برای دانشجویان سخت است که سوالات مفهومی و سخت تری را در بر میگیرد. مشاوران لایوآموز در کنار همایش های رایگان نظام مهندسی دوره های مناسبی  جهت قبولی شما در این آزمون ارائه می دهد. و فرایند اخذ پروانه اشتغال نظام مهندسی را برای شما راحت تر می نمایند. توصیه ما استفاده از پکیج ها و فیلم آموزشی نظام مهندسی برق است.ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)