سیر تا پیاز آزمون آیلتس IELTS

0
1398-09-26
802
سیر تا پیاز آزمون آیلتس IELTS

 

افرادی که می خواهند خارج از ایران درس بخوانند یا اقامت بگیرند، باید اطلاعات کافی از زبان انگلیسی داشته باشند. در واقع میزان تسلط شما به زبان انگلیسی باید در مراجع بین المللی به اثبات برسد. این اعتبارسنجی توسط آزمون های مختلفی انجام می شود که از معروف ترین آن ها آزمون تافل (TOEFL) و آزمون آیلتس (IELTS) است. آزمون تافل توسط کشور آمریکا و آزمون آیلتس توسط کشور انگلستان اجرا می شود. این آزمون همه ساله در کشورهای مختلف جهان به صورت همزمان برگزار می شود. در این مقاله از لایوآموز از جزییات این آزمون بیشتر مطلع شوید و خود را برای این آزمون بین المللی آماده کنید.

 فیلم آموزش مهارت IELTS و TOEFL

جزییات آزمون آیلتس IELTS

اعتبار آزمون آیلتس انگلستان هم ردیف با آزمون تافل امریکاست. این آزمون از 4 بخش اصلی تشکیل می شود. Writing، listening، speaking و Reading. هر بخش نمره ای از 0 تا 9 دارد که در نهایت با میانگین گیری از 4 بخش نمره اصلی شما مشخص خواهد شد. این آزمون در حدود 270 مرکز در جهان برگزار می شود. هر دانشگاه برای پذیرش شما نمره مشخصی از آیلتس را مشخص می کند. اکثر دانشگاه های مطرح جهان حداقل نمره 7 را از این آزمون انتظار دارند. مدت زمان برگزاری آزمون آیلتس (IELTS) تقریبا 175 دقیقه است که بصورت پیوسته و بدون زمان توقف برگزار می شود. این آزمون در دو گروه برگزار می شود. گروه جنرال General و گروه آکادمیک Academic. افرادی که تمایل به اقامت دارند مدرک آیلتس جنرال می گیرند و داوطلبانی که درخواست پذیرش در دانشگاه های خارج از کشور را دارند باید مدرک آیلتس آکادمیک دریافت کنند.

آزمون آیلتس IELTS چگونه برگزار می شود؟

شما در آزمون آیلتس به ترتیب سوالات listening را پاسخ می دهید. سپس به سراغ writing و reading خواهید رفت. زمان مشخصی برای پاسخ دادن به این سوالات وجود ندارد یعنی هر بخش را در هر زمان می توانید پاسخ دهید. 12 روز قبل از برگزاری آزمون آیلتس در بخش speaking به شما اطلاع رسانی می شود. مانند کنکور، آزمون را با مداد انجام می دهید. سیزده روز بعد از برگزاری آزمون کتبی، کارنامه برای داوطلبان ارسال می شود. مراکز برگزار کننده آزمون آیلتس IELTS تا یک ماه بعد از برگزاری آزمون به شما کارنامه اعطا می کنند. اگر بعد از 1 ماه درخواست کارنامه کردید، مشمول پرداخت هزینه خواهید شد. تقریباً اکثر مراکز آکادمیک، برای کارنامه های آزمون آیلتس 2 سال تاریخ اعتبار قائل هستند. یعنی اگر بعد از 2 سال مدرک آیلتس خود را برای دانشگاهی فرستادید به احتمال زیاد مورد پذیرش قرار نمی گیرد.

همانطور که در این مقاله از لایوآموز اشاره شد اولین بخش آزمون آیلتس IELTS مربوط به Listening است که 40 دقیقه فرصت دارید تا 40 سوال را پاسخ دهید. به شما اعلام می شود که سوالات را می توانید مرور کنید. سپس یک فایل در چند قسمت برای شما پخش می شود. دقت کنید که فقط یکبار فایل پخش خواهد شد. پس از اتمام هر بخش شروع به پاسخگویی به سوالات می کنید. پاسخ ها را در همان دفترچه سوالات می نویسید. بعد از آن که کل محتویات سی دی برای شما پخش شد، پاسخ ها را به پاسخنامه منتقل می کنید. عموماً نیمی از محتویات cd به مکالمه عمومی بین دو نفر با موضوعات اجتماعی می پردازد. نیم دیگر CD مربوط به مکالمه های تخصصی در فضای آکادمیک است. بطور مثال مکالمه بین چند نفر در محیط کنفرانس و دانشگاه.

در دومین بخش از آزمون آیلتس IELTS که مربوط به Reading است که برای پاسخگویی به چهل سوال آن، یک ساعت فرصت دارید. بطور میانگین 2500 کلمه به شما داده می شود. موضوع سوالات که عمدتاً از محتوای مجلات، روزنامه ها و کتاب های عمومی برگرفته می شود به صورت غیر تخصصی است. در گروه آیلتس جنرال، این سوالات در سه بخش اجتماعی، آموزشی رفاهی و عمومی به صورت سوال به شما داده خواهد شد. متون گروه آیلتس آکادمیک، بیشتر به صورت علمی و غیر تخصصی مطرح می شوند. اگر عبارت تخصصی در متن ذکر شود، واژه نامه ای در انتهای سوالات خواهید داشت.

در بخش سوم از آزمون آیلتس که مربوط به Writing است، باید دو انشا در مدت 60 دقیقه بنویسید. در گروه آیلتس جنرال موضوع انشای اول شما نامه ای است که به صورت فرضی برای یک مخاطب می نویسید. در متن خود باید مشکل یا موضوعی را شرح دهید. این انشا باید حداقل 150 کلمه داشته باشد. در گروه آیلتس آکادمیک نمودار یا جدولی به شما نشان داده می شود و شما باید انشایی برای آن بنویسید. این متن هم باید حداقل 150 کلمه داشته باشد. انشای دوم در دو گروه جنرال و آکادمیک موضوع یکسان دارد. باید متنی با حداقل 250 کلمه بنویسید و موافقت یا مخالفت خودتان را برای یک موضوع شرح دهید. پیشنهاد مشاوران لایوآموز این است که انشای اول را در 20 دقیقه و انشای دوم را در 40 دقیقه بنویسید.

آخرین بخش آزمون آیلتس بصورت شفاهی برگزار می شود. در این بخش 15 دقیقه ای، که به صورت Face to Face انجام می شود 5 دقیقه فرصت دارید تا به سوالات شخصی و کلی پیرامون خودتان، محل سکونت، کار و... توضیح دهید. سپس 1 دقیقه فرصت دارید تا فکر کنید و موضوعی را برای صحبت انتخاب کنید. 2 دقیقه پیرامون همان موضوع صحبت می کنید. ممکن است سوالاتی از همان موضوع از شما پرسیده شود.مجددا  5 دقیقه هم در مورد همان موضوع با شما صحبت خواهد شد.

مشاوران ارشد لایوآموز شما را برای رسیدن به بهترین نتیجه در آزمون آیلتس IELTS راهنمایی می کنند.

شما می توانید جهت بهره مندی از تجربیات اساتید ما و استفاده از نکات طلایی موفقیت در این آزمون، در دوره آموزش مهارت های آیلتس لایوآموز ثبت نام کنید.

 

 ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)